Menu

Thames Ditton Infant School

Learning to learn, learning for life

Meet the Governors

Confidentiality Statement: Governors respect the confidential nature of discussions and do not disclose governor business or decisions. When minutes of governing body meetings, Part 1, are approved they are made available to any member of the public who requests sight of them.

Professional Negligence Statement: Advice given by governors at this school is incidental to their professional expertise and is not being given in their professional capacity.

 

The Governing Body has adopted an open meeting protocol, which is published here for those who might wish to attend a meeting. The Governing Body has also agreed a Code of Conduct, which sets out the expectations and commitment required from members of the governing body.

 

The Governing Body of Thames Ditton Infant School was reconstituted on 1st September 2016 with a change of status to a Foundation School.

 

The Governing Body currently comprises a total of 14 governors and associate members who do not have voting rights:

 

  • 4 elected parent governors,
  • 1 elected staff governor,
  • 1 Local Authority governor,
  • 1 Headteacher,
  • 5 Co-opted governors, and
  • 2 Foundation governors

 

Governors are appointed for a term of four years.

 

There are four committees:

  • Finance and Resources;
  • Personnel (with a Pay Committee from time to time)
  • Safeguarding
  • Curriculum and Data.

 

These committees do much of the work and report to the Full Governing Body.

 

There are four FGB meetings in an academic year – two in the first term – and each Committee meets three times during the year (due to COVID-19, Committee Meetings were not held in the summer term, but FGB meetings continued virtually). Governors work for the good of the school, providing a strategic overview and holding the Senior Leadership Team to account.

 

Governing Body

 

 Governor TypeCommitteeSpecialismsDate of AppointmentTerm of Office (end date)
Mrs Rebecca HicksHeadteacherAll 01/09/2012 
Mr Richard AscoughCo-opted Governor

Pay Committee

Personnel  Committee

Co-Chair and Chair of Personnel & Safeguarding Committee with responsibility for liaison with LA in the event of allegation against the HT

 

20/09/201719/09/2021
Mr Jay BimbrahCo-opted Governor

Pay Committee 

Safeguarding Committee

Finance & Resources Committee 

Vice-Chair and Safeguarding Governor

 

26/10/201825/10/2022
Ms Hannah EvansCo-opted GovernorPersonnel & Safeguarding Committee 03/12/201902/12/2023
Dr Claire ThorneCo-opted GovernorFinance Committee 26/10/201825/10/2022
Ms Charissa Fiander-DerryFoundation GovernorCurriculum & Data CommitteeCo-Chair and Chair of Curriculum & Data Committee20/06/201719/06/2025
Mr Rob CloeteParent GovernorFinance & Resources CommitteeChair of Finance & Resources Committee31/10/201730/10/2021
Mr Matt BowenLocal Authority GovernorFinance & Resources Committee 01/09/202031/08/2024
Dr Elizabeth Scott-BaumannParent GovernorCurriculum and Data CommitteeGovernor with responsibility for Looked after and Disadvantaged Children12/12/201811/12/2022
Mrs Sophie FrameStaff Governor

Curriculum & Data Committee

Safeguarding Committee

 29/01/202028/01/2024
Mr Ivo GattoAssociate MemberPersonnel & Safeguarding Committee 2/04/201901/04/2023
Dr Nitu GehduCo-opted GovernorSafeguarding Committee 22/09/202021/09/2024
Mrs Tania DeanOther

 

Finance & Resources Committee

Other committees as required

School Business Manager01/09/2018 
Mr Edward CooksonParent Governortba 04/05/202103/05/2025
Ms Hannah WhiteParent Governortba 04/05/202103/05/2025
      
Governors who have retired or stepped down in the last 12 months     
Mr Adel Mozammel   26/10/201827/02/2020
Mr Bruce Perry   1/09/201631/08/2020
Mr Ian Benjamin   12/07/201611/07/2020
Mrs Davina Whitten-EisenacherAssociate Member  02/04/201925/01/2021
Mr Jeremy ScroxtonFoundation Governor  20/06/201719/06/2021

 

Clerk to the Governing Body is Sara Morgan.

 

Governors must also declare any conflicts of interest in agenda items before every meeting.

 

Bruce Perry has retired as the Local Authority Governor, effective 31 August 2020. He was appointed 1st September 2016. He has been succeeded by Matt Bowen in this role, previously a Parent Governor until 11 July 2020.

 

Ian Benjamin has retired as a Parent Governor, effective 11 July 2020. He was appointed 12 July 2016.

 

Adel Mozammel has stepped down as a Co-opted Governor, effective 27 February 2020. He was appointed 26 Oct 2018.

 

Davina Whitten has stepped down as an Associate Member, effective 25 January 2021. 

 

Jeremy Scroxton has retired as a Foundation Governor, effective 19 June 2021. He was appointed 20 June 2017.

 

 

 

Governing Body Meeting Dates for Academic Year 2020-21

 

Autumn Term 2020:  Tuesday 22 September at 7.00pm (Business meeting).

                               Tuesday 8 December at 7.00pm

Spring Term 2021:    Tuesday 23 March at 7.00 pm

Summer Term 2021: Monday 12 July at 7.00 pm

 

Top